Zależność bakterii od antybiotyku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zależność bakterii od antybiotyku – rzadkie zjawisko, polegające na adaptacji drobnoustrojów do zmienionego środowiska, w którym obecny jest antybiotyk. Bakterie zależne od antybiotyku albo są naturalnie niewrażliwe na niego, albo wykształciły jeden z mechanizmów oporności.

Zależność polega na wykorzystywaniu dodatkowego związku chemicznego obecnego w środowisku bakterii, jakim jest antybiotyk, do własnego metabolizmu. Nie opisano jeszcze bezwzględnej zależności, a w opisywanych przypadkach zależności względnej zmutowane drobnoustroje rozwijają się także bez dostępnego leku, choć czynią to dużo wolniej.

Jednym z przykładów takiej zależności są mutanty prątka gruźlicy zależne od streptomycyny i jest to być może związane ze zmianami w obrębie rybosomów[1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. HASHIMOTO T. [Experimental studies on the mechanism of infection and immunity in tuberculosis from the analytical standpoint of streptomycin-dependent tubercle bacilli. 1. Isolation and biological characteristics of a streptomycin-dependent mutant, and effect of streptomycin administration on its pathogenicity in guinea-pigs.]. „Kekkaku”. Jan;30. 1, s. 4-8; English summary, 45-6, 1955. PMID: 14354794.